Perşembe, Nisan 18, 2019
Airdrop

Birdchain ile Kullanmadığın Sms’lerini Sat!

Site çok boş kalmasın yazacak bir şeyler bulayım diye gezinirken birdchain ile karşılaştım. Malesef imza kampanyaları bile olmayan bu iconun tokenlarını kolay bir şekilde bedavaya almanın yolu yok. Ancak proje gerçekleşirse ileride bize para kazandırabilir. Tabi gidermesi gereken bazı soru işaretleri var.

Öncelikle yakın zamanda başlayan icosunu incelemek için https://www.birdchain.io adresine bakabilirsiniz.

Projenin amacı, sms reklamı yapanların şirketlerin sms’i operatörlerden almasındansa bizden alması. Dedikleri şu, zaten kullanmadığımız halde dünya kadar sms hakkımız bulunuyor. Bir sürü şirket de reklam sms’i almak için dünya para veriyor. O zaman bizim kullanmadığımız smslerimizi alsınlar hem ucuza halletsinler hem de biz para kazanalım. Aslında çok haklılar. Fakat olay bence bu kadar basit değil.

Ayda 1000 tane sms hakkım var, senede attığım sms sayısı on tane bile değildir. Bundan para kazanmam mümkün olsa 1 tl’ye bile satardım çünkü gerçekten hiç bir işime yaramıyor, ancak kafamda soru işaretleri var.

İlk sorum benim telefon numaram üzerinden mi atacak bu reklam smslerini. Benim telefonumdan attığını ve tanıdık birine gittiğini düşünün. Bir bakacak benden sms gelmiş, içeriği de şans bu ya gergedan boynuzu tarzı fantastik maddeler. İkinci sorun bu smart contract ile çözülebilecek bir şey değil. Vodafone, turkcell, türk telekom ile anlaşmadan bunu kullanabilmek mümkün olsa bile, bunun farkına varıp önünü keseceklerdir. Belki yurt dışında bir şey olmaz ancak burada bu şekilde bir virman işlemi mümkün olsa veya virman işleminin olduğunu fark etmiş olsa operatörler, anında 10 sms’e çekerler verdiklerini. Sınırsız konuşma hakkı verip, esnafın bunu müşterilerine yansıttığını görünce bir anda dakikaları nasıl sınırladıklarını hatırlarsanız bu da son derece mümkün.

İngilizce bilenler için buraya ekliyorum videolarını, çok acayip bir ingilizce de gerekmiyor. Proje hemen hemen anlattığım kadar zaten, çok acayip bir detayı yok.

Neden paylaştım, icosu başarılı olursa, ileride bize para kazandırabilecek bir şey olabilir, aynı şekilde operatörlerin buna önlem aldığına dair yalan yanlış blockchain anlatan haberlerle karşılaşabiliriz. Eğlenceli bir süreç yaşatabilir. Projenin hedeflediğini gerçekleştirebileceğini konusunda şüphelerim kuvvetle mevcut ancak bu projenin ilgimi çekmediği anlamına gelmiyor.

https://www.birdchain.io adresinden kontrol ettiğim kadarıyla şu anda topladıkları rakam yüz bin dolar civarında. Ancak icolarının başlamasının üzerinden çok geçtiğini düşünmüyorum, nihayetinde bekleyelim görelim.

About The Author

Leave A Response